laupäev, 9. jaanuar 2016

Millised ratsariided võiks algaja ratsutaja endale soetada?

Tegelikult plaanisin tänase kirjutise ratsasaabaste valikule pühedada, aga õigem oleks alustada sellest, milliseid ratsariideid ja ratsavarustust üks alles alustanud ratsutaja üleüldse vajab. Selle küsimusega on minu poole pöördunud nii algajad ise kui ka ratsutamishuviliste laste vanemad ning püüan sellele küsimusele vastata nii lühidalt kui võimalik ja nii detailselt kui on vajalik.

Tihti käivad algajad ratsutajad treeningus dressipükste ja siledatallaliste botastega, vähemalt mina soovitaks nii. Aga mis saab edasi, kui ratsutamise vastu isu aina kasvab ning oskused samuti? - Siis on aeg soetada omale spetsiaalsed ratsariided, mis tavaliselt on veel mugavamad, ratsanikule endale motiveerivad ning niisama ka silmale ilus vaadata. Me ju ei kujutaks ette, kui rallisõitjad istuksid rooli baleriini tutu-seelikutes? Iga spordiala jaoks on omad spetsiaalsed riietused, nii ka ratsutamises.

RATSAKIIVER e. KASKAHORKA Ratsakiiver HORSY
Kõige tähtsamale kohale sean algaja ratsutaja jaoks oma kaska soetamise, sest ilma kaskata hobuse selga minna ei tohi mitte mingil juhul. 
Tallis kasutamiseks pakutavate kaskadega on aga suure tõenäosusega mitu korda kukutud ning me ei tea kunagi, ega eelmine kasutaja ei kukutanud seda kogemata käest maha vastu talli betoonpõrandat.
Iga põrutusega väheneb kaska kaitseomadus ja spetsialistid räägivad üldse seda, et kaska muutub kasutuskõlbmatust juba peale esimest kukkumist (seda just siis, kui pea puutub kukkudes vastu maad). Olen ise ka nõus, et iga põrutus võib kaska materjalisse tekitada mikromõrasid, mis lõpuks vähendavadki algset kaitsevõimet olulise määral.
Lisaks turvalisuse eesmärgil, tuleks oma kaska soetada ka hügieeni silmas pidades. Kaska voodrit tuleks võimaluse korral tihti pesta ning peale treeningut alati lasta täiesti ära kuivada.
Sellest, milline kaska valida, tuleb mul peagi põhjalik ülevaade eraldi, aga siia kirjutan peamised orientiirid lühidalt:
- kaska ei pea olema kallihinnaline. Hind üldjuhul ei määra kaska turvalisust, vaid seda teevad turvalisuse sertifikaadid. Kõik Eestis tegutsevad ametlikud ratsavarustuse müüjad peavad müüma kaskasid, millel on olemas EN 1384 sertifikaat, seda olenemata kaska hinnast. Euroopa standard kehtib kõigis Euroopa riikides. Iga riik võib kehtestada veel täiendavaid nõudeid (inglastel on näiteks normdokument PAS015 ja hollandlastel VG1), kuid Eestis ei ole lisanõudeid ratsutamiskiivritele seatud.

Seega kehtib Eestis 2016. aastast ainult standard EN 1384.

RED HORSE Ratsakiiver RIDER
- Lastele võib rahuliku südamega esimeseks ratsakiivriks soetada muudetava suurusega kaska, sest talvel saab sel juhul kaska alla kõrvade kaitseks peapaela jätta ning kiires kasvueas ei pea liiga kiiresti kaskat hakkama välja vahetama. Kui kaskaga kukutud ei ole, tuleks kaskat alles iga 5 aasta tagant vahetada.

- Osta kaska alati uuena! Põhjus on sama, millest eelpool sai pikemalt kirjutatud - ainult uue kaska puhul saad olla kindel, et kaskaga ei ole juhtunud ühtegi õnnetust ningi defektide korral, on võimalus müüjalt hüvitist küsida (näiteks saada uus kaska asemele.)

NB! Ratsutamiseks ei sobi mitte mingil juhul jalgratturikiivrid. Pikemalt põhjendan peagi ainult kaskadele pühendatud sissekandes.

TOOTESOOVITUS:Lastele soovitaksin oma valikust  RED HORSE reguleeritava suurusega kaskat RIDER ning täiskasvanule esimeseks kaskaks HORKA reguleeritava suurusega kaska HORSY.


RATSASAAPAD JA SÄÄRISEDHORKA Poolsaapad KING
Ratsasaapaid on laias plaanis olemas kahte tüüpi - pika säärega ratsasaapad ja poolsaapad. Algajatele soovitan valida esimesteks saabasteks poolsaapad, millele tuleb eraldi peale soetada säärised. 

Poolsaabastel ja sääristel on minu silmis mitmeid eeliseid:
- need võimaldavad hüppeliigesel vabamalt liikuda kui pika säärega saapad, millel hüppeliigese osa on küllatki kange, eriti kui saapad on alles kasutamata.

- poolsaapaid ja säärised on võimalik vastavalt jalanumbrile ning sääre mõõtudele omavahel kokkusobitada. Pika säärega saapad on enamasti standardsuuruses, mis tähendab, et igal 39 kandjal peaks olema sama pikk ja lai sääreosa (mis seda kindlasti ei ole!). Tihti on tänapäeva lastel juba 41 suuruses jalaosa, aga sääre pikkus ja paksus kuulub ikka laste tavapärasesse mõõtu, mis tähendab, et 41 suuruses standard pika säärega saapad on lapsele liiga pikad ja laiad, et ta neid kanda saaks. 

RED HORSE Neopreenist
säärised

- esimesed saapad ja säärised ei pea sugugi olema nahast. Nahk on muidugi vastupidavam materjal kui kunstnahk, aga sellevõrra ka oluliselt kallim. PVC e. veekindlat kummimaterjali ma siiski ka väga ei soovitaks ise, sest kumm ei lase jalal üldse hingata - suvel on nendega palav ja talvel talumatult külm. PVC poolsaapad on aga väga head porise talliümbrusega aladel, nahk ei kannata pidevat niisutamist ja mustust pikas perspektiivis välja. Ise kannan näiteks õues hobustega niisama toimetades PVC saapaid ja nahast saapad panen jalga ainult ratsutamise ajaks. Nii püsivad ka kallid nahast saapad kauem terved ja ilusad.


TOOTESOOVITUS
Oma valikust pakun esimesteks saabasteks välja HORKA poolsaapad KING, mis on suures osas valmistatud nahast (sest need pole kallimad kui kunstnahast poolsaapad) ning nende peale lastele RED HORSE mustriga säärised PRINT ning täiskasvanutele RED HORSE neopreenist säärisedRATSAKINDADRED HORSE Puuvillased
ratsakindad SERINO
Kui ratsutaja on alustanud ratsutamist kinnastega (talvel sellest nagunii ei pääse), siis soovitan kindlasti teha väljaminek spetsiaalsetele ratsakinnastele. 

Ratsaniku käed on oluliseks kontaktiks hobuse suuga, mis tähendab, et kui ratsanikul on tavalised kindad, on ühtlase ratsmekontakti hoidmine raskendatud. Ühtlane ratsmekontakt on aga eelduseks õigete juhtimisvõtete õppimiseks.

Ratsakinnastel peavad olema libisemiskindlad peopesad ja kahe väikseima sõrme vahel paksendus, soovitavalt nahast või kunstnahast, mitte tavalisest riidest. Tavaliste kinnaste vahelt libiseb ratse kergemini ära, algajatel on ka ilma libisevate kinnasteta raskusi ratsmete käeshoidmisega, sest ratsutamisel peab korraga tähelepanu pöörama mitmetele asjadele (keha, kannad, vaade, selg jne.) 


Olgu veel lisatud, et valged ratsakindad on ainult võistlustel käimiseks mõeldud, treeningusse sobivad kõik teised värvid, aga kõige praktilisemad on ikka mustad, tumesinised või pruunid.

TOOTESOOVITUS
Esimesteks ratsakinnasteks olenemata vanusest soovitan Ratsavarustus24 valikust RED HORSE puuvillased ratsakindaid SERINO.
RED HORSE Ratsakindad FLEECE
Talvel on ideaalsed samuti RED HORSE kaubamärgi ratsakindad FLEECE. Viimaseid kasutan ise ka külmade ilmadega viimased 3 aastat. Need on piisavalt kerged, libisemiskindlate peopesade ja sõrmevahega ning hoiavad hästi sooja.

RATSAPÜKSIDRED HORSE Põlvenahkadega
ratsapüksid KELLY
Kui huvi ratsatreeningute käimise vastu on tõesti siiras ning kaska, saapad, säärised ja kindad on juba olemas, soovitan järgmisena hankida põlvenahkadega ratsapüksid. Ratsapükste valikust olen juba varem pikemalt rääkinud SELLES postituses, aga lühidalt toon ka siia välja mõned põhjused, miks tasuks ratsapükse tavalistele retuusidele eelistada. 

- ratsapüksid on üldiselt hingavamast, paksemast/tugevamast ja elastsemast materjalist, kui tavalised retuusid. Need on toodetust spetsiaalselt sportimiseks, et vähendada higistamist ja hõõrdumist sadula ja jaluserihmade vahel. 


- soovitan esimesteks püksteks osta põlvenahkadega või täisnahkadega püksid, sest nahast osa vähendab sadulas edasi-tagas libisemist. Nendega on sadulas kindlam tunne istuda ning ratsanik saab rahulikult keskenduda olulistele teguritele (keha, kannad, vaade, selg jne.)

TOOTESOOVITUS

Ideaalne variant esimesteks püksteks lastele on RED HORSE põlvenahkadega ratsapüksid KELLY. Täiskasvanutele on sama mudel mõni euro rohkem. Ratsapüksid on sünteetilisest materjalist, tänu millele lähevad püksid pesus kergesti puhtaks ning ei veni kiiresti välja. 


ISIKLIKUST STEKIST TURVAVESTINIHORKA Turvavest FLEXPLUS
Kui lasta silmadega ratsariiete nimekirja üle, siis leiab sealt veel näiteks turvavestid, ratsajoped, -vestid, -pluusid, põlvikud, stekid ja erinevad aksessuaarid. Hädavajalikuks pean ainult veel turvavesti olemasolu, seda eriti laste puhul
Turvavestid on väljatöötatud selleks, et kaitsta ratsutajat põrutuse eest. Turvavest peidab suure osa löögijõust endasse, säästes sellega vesti kandjat. Efektiivset kaitset pakub turvavest eelkõige kukkumisel (põrutuse eest), kui hobune lööb jalaga või astub ratsutajale peale. Turvavest ei paku kaitset selgroole nagu tihti ekslikult arvatakse.


HORKA Seljakaitse

Selja kaitsmiseks on olemas veel omakorda eraldi turvavest, aga algajale ratsutajale soovitaks siiski rohkem tavapärast turvavesti, mis kaitseks põrutuse saamise eest.

Kuna turvavestid on päris kallid, siis on arusaadav, miks neid siiani veel igaühel pole. 20 aastat tagasi, kui mina ratsutamisega alustasin, ei olnud Eestis neid vist üldse kasutusel veel, vähemalt mitte ratsakoolides. 


Tänapäeval on eeskujulikumad teenusepakkujad endale turvaveste trennilaste jaoks varunud, mis on minu meelest väga tänuväärne ja eeskujulik otsus. Kui tall pakub turvaveste lastele treeningus kasutamiseks, ei kiirustaks ma isikliku vesti soetamisega, aga kui huvi on kindel, siis tasub see kindlasti ära. 

Turvavestide olemusest ja valimisest, tuleb mul ka kindlasti lähiajal pikem lahtiseletus.


RATSARIIDED JA MOOD


On lausa uskumatu, kuidas viimaste aastate jooksul on Eestis (mujal maailmas kindlasti juba palju varem) populaarsust kogunud ratsariiete ja -varstuse trendid. Esialgu olid ratsariided vaid praktilise eesmärgiga ning kapist valiti kõige kulunumad riided, mis oleks seljas mugavad, aga mida mujale enam selga panna ei sobinud. Nii pole see enam juba ammu, sest suurt osatähtsust omab ka see, kuidas ratsaniku riided välja näevad. 

Selge see, et moe jälgimine hakkab kogenud ratsutajate eeskuju järgides ka alles trennis käima hakanud lastel varakult külge. Soovitan lastevanematel säilitada "kaine" rahu ja ratsariiete valikul lähtuda eelkõige praktilisusest ning siis alles välimusest. Kivikesed, tikandid ja litrid on toredad, aga kas ka alati sobilikud-vajalikud?
Kokkuvõtteks ütleksin seda, et ratsariiete välimus on maitse asi ning tegelikult tulebki kogu valik teha kompromissi teel - õige valik on kompromiss maitse-eelistuse, praktilisuse ja rahakoti vahel. RATSARIIETE SOETAMINE JÄRELMAKSUGA


Kui teha veel natuke reklaami, siis Ratsavarustus24 on välja pannud soodsad ratsariiete komplektid alustavale ratsutajale, mida on muu hulgas võimalus soetada ka LIISI järelmaksuga. Ratsavarustus24 oli esimene ratsavarustuse müüja Eestis, kes hakkas ratsavarustuse ostjatele järelmaksuvõimalust pakkuma.


Vastan kõikidele tekkinud küsimustele ning annan hea meelega nõu ka personaalselt e-maili teel info@ ratsavarustus24.ee

Soovin edu valikute tegemisel!


Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar