Pühapäev, 6. detsember 2015

KAPSEL. Kapslite tüübid

Mis on kapsel?

Kapsel on valjaste osa, mis kinnitatakse ümber hobuse nina ning mille disainimisel on arvestatud hobuse pea ja lõugade anatoomiat. Kapslit kutsutakse vahel ka ninarihmaks
See on taaskord väga lai teema tegelikult, aga täna räägin kapslite "tõugudest" ning kapsli eesmärkidest ülevaatlikult.

Kapslid on tavapäraselt müügil kolmes suuruses - PONY, COB ja FULL. Õige suuruse saamiseks tuleb võtta ümbermõõt kohast, kus kapsel hobuse lõugade ümber asetseb. Selle järgi võid müüjaga nõu pidada. Näiteks kitsa ninaga täisverelistele hobustele sobivad pigem COB suuruses ning suurtele torikatele FULL või lausa XFULL suuruses kapslid. Olemas on eraldi mõõdud ka shetlandi tüüpi ponidele ja miniponidele.

Kuigi ei ole olemas kindlat reeglit, mille järgi oma hobusele õige kapsel valida, soovitavad spetsialistid alustada kõige tavapärasemast mudelist ning edasistes otsustes lähtuda hobuse käitumisest. Tuleb meeles hoida ka reeglit, et mida allpool nina kapsel asetseb, seda suuremat kontrolli see hobuse üle omabLisaks peab arvestama ka seda, et mida laiem on kapsel, seda "pehmema" toimega see on
Mis on kapsli kasutamise eesmärgid?

Tänapäeval on kapslitel väga erinevad eesmärgid. Siin on 4 peamist:

- kapsel aitab vältida seda, et hobune treeningu vältel oma suud liiga palju avaks. Et ratsmekontakt hobuse suuga oleks korrektne, peaks hobuse suu olema lõdvestunud, mitte kramplikult avatud (mitte ka kramplikult suletud). Ühtlane ja pehme ratsmekontakt hobuse suuga on aga vajalik hobusega suhtlemiseks ja kontrolli saavutamiseks. Kui hästi treenitud hobustega peaks suutma ratsutada korrektse ratsmekontaktiga ka ilma kapslita, siis noori hobuseid aitab kapsel (õigel kasutamisel) suulisekontaktiga harjutada väga edukalt. 


Hobune võib ajada keele üle suulise
Kapsel aitab ära hoida tegevused, mida hobune võib ratsmekontaktist pääsemiseks ette võtta. Näiteks võib hobune keele üle suulise ajada või kangutada lõuad laiali ning risti, kui suulisega kontakti astumine on tema jaoks uudne kogemus või mingil põhjusel valulik. Enne kapsli pingutamist tuleb veenduda, et hobusele ei põhjustaks valu hambad ega valesti valitud või paigutatud suulised. Suulistest on pikemalt juttu nendes sissekannetes.


- Kapsel aitab valjaid hobuse pea ümber paremini paigal hoida.


- Kapsli külge saab kinnitada lisavarustust. Näiteks ninapehmenduse või Eestis vähelevinud staatilise martingali. Milliseid kapsleid Eestis kasutatakse?

1. Klassikaline inglise kapsel (ingl. keeles plain, English või French noseband. 
Noseband asemel on kasutusel ka väljed cavesson.) 

HORKA Inglise kapsel ristkapsliga
HORKA paksendusega Inglise kapsel
Inglise kapsel on kõige "pehmema" toimega Eestis levinuim kapsel, mis on sile ja küllaltki laiapinnaline kapsel, mis tuleb sättida umbes kahe sõrme jagu allapoole hobuse põsesarnaluid. Selles asukohas tagab kapsel mõistliku kontrolli ning on sobilik hea ratsastusega hobustele, kes aktsepteerivad ratsmekontakti ilma vastuhakuta. Vastuhakuks võiks lugeda näiteks peaga vehkimist või selle raputamist iga kord, kui ratsmed kätte võtta ning hobuse suuga stabiilne kontakt üritada luua.
JHL sile Inglise kapsel

Heaks treenitustasemeks ei saa lugeda ka seda, kui hobune keelt üle suulise või suust välja ajab või ratsmeid jõuliste pealiigutustega käest püüab rebida. Kui hobusel esineb selliseid probleeme ning muud võimalikud valukolded on välistatud, siis Inglise kapsel ei pruugi ratsmekontaktiga harjutamise perioodiks olla piisavalt korrigeeriv. Sel juhul tuleks näiteks appi võtta ristkapsel, millest on ka allpool pikemalt juttu.
Inglise kapslid võivad olla nii siledad, paksendusega, tikandite, kivikeste või lakknahaga. Viimased omadused on rohkem juba dekoratiivse tähendusega. HORKA Rootsi kapsel
2. Tagasikeeratav Rootsi kapsel
(ingl. keeles crank, Swedish, adjustable, 
cinchbackdoubleback või cinch noseband)


Tegemist on tavapäraseks kasutamiseks sobiv kapsel, mis erineb Inglise kapslist selle poolest, et hobuse lõuaalune kinnitus on "poova" süsteemiga, tagasikeeratav. Tavaliselt näeb see välja selliselt, et enam-vähem hobuse suunurkadega asetsevad metallpandlad on omavahel ühenduses edasi-tagasi reguleeritava rihmaga. Lisasin internetist laenatud värvilise pildi, kus on Rootsi kapsi erinevad osad hästi välja toodud.

Rootsi kapslite pooldajad (mina sealhulgas) väidvad, et selline süsteem võimaldab kapsli paremat sobitumist hobuse anatoomilise lõua- ja ninakujuga ning on hobuse jaoks mugavam, sest lõuaalune osa on traditsiooniliselt nahast lisapehmendusega (pildil roheline).
Rootsi kapsli ülesehitus

Rootsi kapslid on pikalt kasutuses olnud just koolisõitjatel, eriti kõrgemal tasemel ratsutavatel sportlastel, kes kasutavad treeningul topeltvaljastust. Topeltvaljastega ei saa kasutada ristkapslit, seega on Rootsi kapsel tihti päästerõngas neile koolisõitajtele, kelle hobune liiga palju suud avab


Isiklikult arvan, et tagasikeeratav kapsel on igati tänuväärne ja asjalik abivahend, kui seda õigesti kasutada. Tänu sellele, et need kapslid on üldiselt laiapinnalised, hoiavad nad kontrolli all suurt osa hobuse lõualuudest ning tänu sellele aitab ära hoida hobusel lõualuude risti kangutamist.

Täpselt nagu klassikaline Inglise kapsel, tuleb ka see asetada põsesarnaluudest allapoole, et jääks umbes paari sõrme laiune ruum kapsli ja luise koha vahele. Seega üleval asuval pildil võiks hobusepea mudelil kapsel pisut üleval pool olla.

Rootsi kapsel on muidugi ka kergesti väärkasutatav. Tuleb olla tähelepanelik, et kapslit liiga kõvasti kinni ei tõmbaks, sest kokkusurutud lõugadega hobune pole võimeline lõdvestuma ja välistab kohe korrektse suukontakti tekkimise. Liiga tugevasti suletud kapsel võib põsed hammaste vastu suruda, mis on hobuse jaoks väga valus kogemus.
 Liiga tugev pigistamine tekitab kapsli alla kalluseid, ehk naha paksendeid.
HORKA Hannoveri kapsliga valjad 
3. Hannoveri kapsel
(ingl. keeles drop noseband)

Hannoveri kapsel on leiutatud sakslasest treeneri poolt, kes töötas kuulsas Hispaania Ratsakoolis. Seda tüüpi kapsel ümbritseb hobuse nina madalamas punktis kui Inglise ja Rootsi kapslid. Erinevus seisneb selles, et kui Inglise ja Rootsi kapsel asetsevad suulistest ülevalpool, siis Hannoveri kapsel suulistest allpool. Selle kapsli alumine rihm jookseb paralleelselt hobuse lõuasoonega ning pealmine rihm toetub ninaluule.

Kui Hannoveri kapslit õigesti kasutada, siis tuletab see hobusele efektiivselt meelde, et suud ei tohi liiga palju avada ega lõugu risti ajada. Paljud kasutavad seda kapslit noorte hobustega, kes alles õpivad aktsepteerima suulisekontakti.

Kirjanduse järgi oli Hannoveri kapsel kunagi laialt levinud koolisõidu hobustel, kuid tänaseks asendunud Rootsi kapsliga, millel on lisaks veel ristkapsel. Seega on Hannoveri kapsli kasutamine alternatiiv ristkapslitele. 

Peamine põhjus, miks koolisõitjad Hannoverikapslist loobusid seisneb selles, et Hannoveri kapsel moonutab hobuse näoproportsioone, muutes visuaalselt hobuse näo pikemaks. Siinkohal ma pean nõustuma - olgu see kapsel kui tahes efektiivne vahend, hobuse näo venitab see inetult pikaks.  


NB! Lisaks sellele, et liiga tugevasti kinnitatud kapsel ei võimalda hobuse suul lõdvestuda,  takistab liiga madalale asetatud ja/või kokkupigistatud Hannoveri kapsel ka hobusel hingamist. Sellega tuleb väga ettevaatlik olla. Õige asukoht Hannoveri kapsli jaoks on umbes 6 cm ninasõõrmetes ülevalpool ning tervele ringile peab üks sõrm vabalt vahele mahtuma


HORKA Mehhiko kapsliga valjad
4. Mehhiko kapsel
(ingl. keeles crossed, Grackle, figure eight noseband)


Mehhiko kapsel kinnitatakse erinevalt eelkirjeldatud kapslimudelitest kahest kohast. Esimene kinnitus on lõua ülemisel poolel põsesarnade suhtes tagumisel küljel. Seejärel ristuvad kapsli rihmad hobuse nina esiküljel ning lahknevad diagonaalselt, moodustades nii X-tähe. Teine kinnitus asub suulistest allpool lõuasoones, just nagu Hannoveri kapselgi.
Just nagu kõik teisedki kapslid, aitab ka Mehhiko kapsel ennetada hobusel liigse suu avamise ning lõugade risti ajamise. Kõige rohkem näeb Mehhiko kapslit millegi päras just kolmevõistlejatel.
Peamine surve avaldamise koht asub nina esiküljel rihmade ristumise kohal, kuhu on tavaliselt pandud ka lambakarvast pehmendus.

Kuidas Mehhiko kapsel õigesti kinnitada, on päris raske sõnadega kirjeldada, sest kohti, mida jälgima peab on mitmeid. Põhilise asjana toon välja, et kapsli vahele peab mahtuma üks sõrm, metallist osad ei tohi luude peale sattuda ning alumise pandla kinnitus ei tohi jääda hobuse huultele. Kes on huvitatud täpsemast paigaldusest, soovitan vaadata seda inglise keelset videot:

Ristkapsel (inglise keeles flash noseband või Aachen)
Ristkapsli kinnitus 


Ristkapslit saab kasutada lisaks Inglise või Rootsi kapslile, kui neil on ristkapsli kinnitamiseks olev vastav aasake. Kui suuremal kapslil vajalik aaske puudub, on tänapäeval võimalik ristkapsli jaoks eemaldatav kinnitus juurde soetada. 

HORKA Valjad ristkapsliga
See väike lisakapslike on väga tõhus vahend liigse suu avamise ohjeldamiseks ja ilmselt ka selle pärast näeme seda väga tihti kasutatavat. Kui hobune kipub tavalise kapsliga lõugu risti või keelt üle suulise ajama, võiks samuti ristkapsli kasutusele võtta.

Kuna ristkapsel paigutub hobuse näo täiesti alumisse otsa, siis tuleb selle reguleerimisega olla ettevaatlik. Tuleb jälgida, et ristkapsel ei asetuks ninaluust allapoole ninasõõrmete pehmele kõhrele, sest siis hakkab ristkapsel häirima hobuse hingamist. Takistatud hingamine aga vähendab olulisel määral hobuse sooritusvõimet igal spordialal. Ristkapsli ja hobuse naha vahele peab jääma vähemalt nii palju ruumi, et sõrm mahuks igast kohast vabalt vahele.


Veel kapsleid..

Selliseid "lõbusaid" kapsleid on veel olemas, mille kasutamist Eestis ei leidu või esineb väga harva:

Kapslile lambanahast pehmendus?

Selle kohta on erinevaid teooriaid, aga paljud väidavad, et lambanahk aitab kaasa sellele, et hobune oma pead allpool hoiaks. Kuna lambanahk vähendab kapsli survet, siis tundlikum hobune on pehmendusega lõdvestunum.

Teiselt on olemas ka selline teooria, et kuna paks karv jääb hobusele silmade ette, peab ta pead all hoidma, et näha liikudes oma jalge ette. Kuna endal kogemused ja senised vajadused lambakarva kasutamiseks puuduvad, siis ei oska ise toeeoriaid kinnitada ega ümber lükata. Kui kõvasti kapslit võib pingutada?

- kõik kapslitüübid peavad olema reguleeritud nii, et need ei suruks hobuse ninasõõrmetele või põsesarnaluudele. Hingamine ei tohi olla mingit viisi takistatud

- igale kapslile peab olema nendes kohtades, kus kapsel toetub luule, võimalik 2 kõrvuti hoitud sõrme vahele mahutama. Hobune peab olema suuteline suud avama, maiust sööma, suulist närima ning lõuga lõdvestama. Vastasel juhul pole korrekte suukontakt hobusega võimalik. 

- kapsel tuleb valida vastavalt hobuse eripärale, kindlale eesmärgile ning tuleb reguleerida õigesti.

Kommentaare ei ole:

Postita kommentaar